Üst bar özel içeriği

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu terim, bir web sayfasının arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkabilmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarını ifade eder. SEO, web sayfalarının arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkabilmesi için gerekli olan teknik ve içeriksel iyileştirme çalışmalarını içerir.

Web sayfalarının arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan teknik seo çalışmalarını ve içeriğin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan içerik optimizasyonu çalışmalarını içerir. SEO çalışmaları ile web sayfaları, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılır ve arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer alabilirler.

SEO çalışmaları, kısaca web sayfalarının arama motorlarında daha yüksek sıralarda pozisyon alması için gerekli olan teknik ve içeriksel iyileştirmeleri kapsar.

SEO’nun Faydaları

SEO çalışmaları ile web siteleri daha kullanıcı dostu hale gelir. Bu sayede ziyaretçiler, web sitelerini kullanırken daha rahat bir deneyim yaşayabilirler. Sonuç olarak seo web sitesinin ziyaretçi sayısını, sitede geçirdiği süreyi, dolaştığı sayfa sayısını ve web sayfalarının kalitesini arttırır.

SEO ne sağlar?

Seo arama motorlarında yükseliş ve artan içerik kalitesi ile birlikte pek çok anahtar hedefin gerçekleşmesini sağlar. Bu hedefler şunlar olabilir;

 • Marka bilinirliğinde artış
 • Doğru hedef kitleye erişim
 • Daha fazla ziyaretçi
 • Daha fazla sayfa görüntüleme
 • Hemen çıkma oranında düşüş
 • Arama motorları sıralamalarında yükseliş
 • Site üzerinde ziyaretçilerden beklenen hedeflerin gerçekleşmesi

 

SEO Araçları Nelerdir?

SEO araçları, bir web sayfasının arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkabilmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarını destekleyen, teknik ve içeriksel iyileştirme çalışmalarını kolaylaştıran araçlardır.

Günümüz dünyasında lokal ve global pek çok seo aracı bulunmaktadır. Bu araçlardan en popüler olanları anahtar kelime araçları ve link analiz araçlarıdır.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları, bir web sayfasının içeriğinde hangi anahtar kelimelerin daha fazla kullanılması gerektiğini belirleyen araçlardır. Bu araçlar, bir web sayfasının arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkabilmesi için gerekli olan anahtar kelimeleri belirlemenizi kolaylaştırır. Ayrıca anahtar kelime araçları arama motorlarında yapılan en popüler aramaları veya belirlediğiniz bir konuda en çok yapılan arama sorguları ile ilgili detayları sunar. Bu sayede web sayfaları sahipleri, içeriğini daha doğru bir şekilde oluşturabilir ve bu sayede web sayfalarının arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkabilmesini sağlayabilirler.

Anahtar kelime araçlarının kullanımı, genellikle aşağıdaki adımları içerir:

 • Anahtar kelime araçlarından birini seçin ve kullanmaya başlayın.
 • Anahtar kelime araçlarına, web sayfanızın konusu ile ilgili bir kelime veya cümle girin.
 • Anahtar kelime araçları, size en çok kullanılan anahtar kelimeleri ve bu kelimelerin arama motorlarında ne kadar kullanıldığını gösterecektir.
 • Bu bilgileri kullanarak, içeriğinizi oluştururken daha fazla kullanılan anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.
 • İçeriğinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmaktır. Bu sayede içeriğiniz okunabilir ve anlaşılabilir olur.

Popüler Seo Araçları

Popüler SEO ve anahtar kelime araçları arasında en çok kullanılan araçlar şunlardır:

 • Google AdWords Keyword Planner: Google tarafından sunulan Adwords Keyword Tool web sayfaları sahiplerine anahtar kelime seçiminde yardımcı olur. Teemelde Google Ads reklamlarında anahtar kelime seçimini kolaylaştırmak için kullanılsa da seo çalışmalarında da kolaylık sunmaktadır.
 • Google Search Console: Google Search Console, Google tarafından sunulan bir web analiz aracıdır. Google Search Console, bir web sayfasının arama motorlarında nasıl göründüğünü ve arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğini izleyebilmenizi sağlar. Sitenize verilen bağlantılar, sitenizdeki hatalı sayfalar gibi pek çok önemli bilgiyi size sunar. Konsolda bulunan Arama Sonuçları bölümünde sitenize trafik sağlayan anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimelerin performansını görebilirsiniz.
 • Google Analytics: Bir web analiz aracı olan Google Analytics ile Site İçeriği > Tüm Sayfalar sekmesinde ikincil boyut olarak Anahtar Kelime seçerseniz sitenize trafik sağlayan ve Google Analytics tarafından size raporlanan anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
 • Keywordtool.io: Keyword Tool Anahtar Kelime Aracı, herhangi bir konu için alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve ilgili anahtar kelimeler oluşturmak için Google Otomatik Tamamlama ve diğer arama motorlarını kullanan seo yazılımıdır. Keyword Tool’un ücretli ve ücretsiz sınırlı sorgulama hakkı veren iki sürümü bulunmaktadır.
 • SEMrush: Semrush web sayfasının içeriğinde en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirleyen bir araçtır ve ayrıca rakiplerinizin anahtar kelimelerini de görmenizi sağlar. Bu sayede rakiplerin listelendiği anahtar kelimeleri görebilir, içerik stratejinizdeki boşlukları doldurabilirsiniz.
 • Ahrefs: Bir web sayfasının içeriğinde en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirleyen ve ayrıca bağlantı analizi yaparak web sayfanızın performansını izleyebilmenize yardımcı olan bir seo aracıdır. Link analizi denilince akla ilk gelen Ahrefs anahta kelime analizlerinde de başarılıdır.
 • Moz: Moz, diğer anahtar kelime araçları gibi web sayfaları sahiplerine anahtar kelime seçiminde yardımcı olur. Ancak aynı zamanda web sayfalarının arama motorlarında ne kadar yüksek sıralarda çıktığını gösterebilen bir araçtır. Bu sayede web sayfaları sahipleri, içeriğini optimize ederek daha yüksek sıralarda çıkabilirler.

Firmanızı ve ürünlerinizi arama motorlarında üst sıralarda pozisyon kazanması için SEO danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

Bu içeriği paylaş

Yorum yapılmamış

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.