Üst bar özel içeriği

Anahtar kelime (Keyword)

Anahtar kelime Türkçede “keyword” anlamına gelmektedir. Bir konunun ya da bir metnin ana temasını ya da içeriğini özetleyen önemli bir kelime ya da ifade olarak düşünülebilir. Özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) ve dijital pazarlama alanında oldukça önemlidir. Bir web sitesi veya içerik, belirli anahtar kelimelerle optimize edildiğinde, bu kelimelerle yapılan aramalarda daha yüksek sıralamalarda görünme olasılığı artar.

Örnek olarak bir ayakkabı satıcısını ele alalım:

Eğer bir ayakkabı satıcısının çevrim içi bir mağazası varsa, potansiyel müşterilerinin arama motorlarına “sneaker satın al”, “koşu ayakkabısı”, “erkek spor ayakkabı” gibi kelimeleri yazarak ayakkabı arayacağını varsayabiliriz. Bu örnekte, “sneaker”, “koşu ayakkabısı” ve “erkek spor ayakkabı” anahtar kelimeleridir.

Bununla birlikte, anahtar kelimelerin sadece ürün bazlı olmadığını da belirtmek önemlidir. Örneğin, bir fitness blogunun sahibiyseniz, “en iyi pilates hareketleri”, “sabah koşusu için ipuçları” veya “evde ağırlık kaldırma” gibi anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

Vurgulamak istediğimiz nokta şudur: Bir içeriği veya ürünü en iyi şekilde tanımlayan ve hedef kitlenizin arama motorlarında arama yaparken olası olarak kullanacağı terimler anahtar kelimelerdir. Bu kelimeleri web sitenizde, blog gönderilerinizde veya ürün açıklamalarınızda stratejik bir şekilde kullanarak, içeriğinizin veya ürünlerinizin arama sonuçlarında daha yüksekte yer almasına yardımcı olabilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri belirlemek ve bu kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak, çevrimiçi görünürlüğünüzü ve erişiminizi artırabilir.

İlgili SEO Terimleri

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.