Üst bar özel içeriği

Web Analitiği nedir?

Web analitiği, bir web sitesinin performansını izleyen ve analiz eden bir faaliyettir. Bu tür faaliyetler, genellikle web sitesi sahipleri tarafından yapılır ve onların web sitelerinin ne kadar ziyaretçi aldığını, nereden geldiğini, ne kadar süreyle kalındığını ve hangi sayfaların en çok ziyaret edildiğini gösterir.

Web analytics, web sayfalarının ne kadar etkili olduğunu ve hangi yöntemlerle daha fazla ziyaretçi çekebileceklerini anlamak için önemlidir. Örneğin, web sayfalarının ziyaretçi sayısını izleyerek web sayfası sahipleri hangi yöntemlerle daha fazla ziyaretçi çektiğini anlayabilir ve bu bilgileri kullanarak daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin seo performansı ile ilgili sorunların tespitinde de web analitik araçlarından faydalanabilirsiniz. SEO danışmanlığı hizmeti veren freelancer ya da ajanslar da web sitelerini seo araçlarının yanı sıra web analiz araçları ile periyodik olarak incelemektedir.

Web analizi, web sayfalarının kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yarayan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde web sayfaları sahipleri, web sayfalarının nasıl kullanıldığını anlayabilir ve daha etkili bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirler. Tüm bunların yanı sıra, web analizi sayesinde web sayfaları sahipleri, rekabetçi avantaj sağlayabilirler. Bu sayede web sayfaları sahipleri, rakiplerinin web sayfalarının performansını izleyebilir ve kendi web sayfalarını daha etkili hale getirebilirler.

Web Analiz Araçları Nelerdir?

Web analizi için kullanılan araçlar, genellikle bir web sitesi veya bir uygulama aracılığıyla sunulur ve web sayfalarının ziyaretçi sayısı, nereden geldiği, ne kadar süreyle kalındığı gibi verileri izleyebilir ve bu verileri görselleştirerek web sayfası sahiplerine raporlar oluşturur.

Web analizi için kullanılabilecek birçok araç mevcuttur.

Bazı örnek web analiz araçları şunlardır:

  • Google Analytics: Google Analytics, Google tarafından sunulan bir web analiz hizmetidir ve web sayfalarının ziyaretçi sayısı, nereden geldiği, ne kadar süreyle kalındığı gibi verileri izleyebilir ve bu verileri görselleştirerek raporlar oluşturur. Bu sayede web sayfaları sahipleri, web sayfalarının nereden geldiğini ve ne kadar süreyle kalındığını anlayabilirler. Bu bilgiler sayesinde daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilirler.Google Analytics’in ücretsiz sürümü, pek çok web sitesi için fazlasıyla yeterli olduğundan dünyada en çok kullanılan web analiz aracıdır. Google Analytics’in veri örnekleme modeli kullanmayan Analytics Pro veya Analytics 360 adıyla bilinen ücretli bir sürümü bulunmaktadır.
  • Adobe Analytics: Adobe Analytics, Adobe tarafından sunulan bir web analiz hizmetidir.Adobe Analytics, web sayfalarına eklenebilen bir JavaScript kodu ile çalışır ve bu kod sayesinde web sayfalarındaki etkinlikler izlenir ve bu bilgiler raporlara dönüştürülür. Adobe Analytics, ayrıca bir mobil uygulama ve bir Chrome eklentisi olarak da mevcuttur ve bu sayede kullanıcılar, istedikleri yerden web sayfalarının performansını izleyebilirler.
  • Yandex Metrica: Yandex Metrica, Yandex tarafından sunulan bir web analiz araçlarından biridir. Web sayfalarına eklenebilen bir JavaScript kodu ile çalışır ve bu kod sayesinde web sayfalarındaki etkinlikler izlenir ve bu bilgiler raporlara dönüştürülür.
  • Mixpanel: Mixpanel, bir web analiz araçlarından biridir. Mixpanel ile web sitesi sahipleri, web sayfalarının performansını izleyebilir ve daha etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilirler.Mixpanel de web sayfalarına eklenebilen bir JavaScript kodu ile çalışır.
  • Crazy Egg: Crazy Egg, bir web analiz araçlarından biridir. Bu araç, web sayfalarının ziyaretçilerinin nerede tıkladığını izleyerek web sayfası sahiplerine raporlar sunar. Bu raporlar sayesinde web sayfaları sahipleri, web sayfalarının nasıl kullanıldığını anlayabilir ve daha etkili bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirler.
  • Clicky: Clicky, web sayfalarının ziyaretçi sayısı, nereden geldiği, ne kadar süreyle kalındığı gibi verileri izleyen ve analiz eden bir araçtır.

Bu yazımızda web analizi ile ilgili bilgi verip, web analitiği için en çok kullanılan araçlardan bahsettik. Eğer web analizi konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu içeriği paylaş

Yorum yapılmamış

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.