Üst bar özel içeriği

User Agent Komutu

User-Agent komutu, bir HTTP isteğinde gönderilen bir başlıktır ve istek gönderen istemci programının (tarayıcı veya bot gibi) türünü ve sürümünü tanımlar.

Sunucular, User-Agent bilgilerini kullanarak web sitelerine gelen isteklerin kaynağını belirleyebilirler. Bu bilgi, sunucuların istekleri işleme şekillerini değiştirmelerine veya yanıtlarını değiştirmelerine olanak tanır.

Bir HTTP isteğinde User-Agent bilgisi aşağıdaki gibi görünebilir:

User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/58.0.3029.110 Safari/537.36

Bu örnekte, User-Agent bilgisi, Windows 10 işletim sistemi ve 64-bit Chrome tarayıcısı kullanıldığını gösterir.

User-Agent bilgisi, bir web sitesine erişen kullanıcılar tarafından değiştirilebilir. Bazı web tarayıcıları, kullanıcıların User-Agent bilgisini özelleştirmesine izin verir. Bu özellik, web geliştiricilerin web sitelerini farklı tarayıcılarda ve cihazlarda test etmelerine olanak tanır.

User-Agent bilgisi, aynı zamanda botların, spiderların ve diğer web araçlarının da kullandığı bir bilgidir. Web siteleri, User-Agent bilgisini kullanarak botların sayfalarına erişimini engelleyebilir veya botlar için özel sayfalar oluşturabilirler.

İlgili SEO Terimleri

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.