Üst bar özel içeriği

WebP

WebP, sıkıştırılmış web görüntüleri için bir dosya formatıdır. Google tarafından geliştirilen ve JPEG, PNG gibi diğer web görüntü biçimlerine göre daha yüksek sıkıştırma oranları sunan WepP, hem kayıpsız hem de kayıplı sıkıştırma modları sunar.

Kayıplı sıkıştırma modu, görüntü kalitesinde belirgin bir kayıp olmadan görüntü boyutunu küçültürken, kayıpsız mod daha az sıkıştırma oranları sunar, ancak hiçbir kalite kaybı olmaz.

WebP formatı, yüksek kaliteli web görüntülerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamak ve bant genişliği tüketimini azaltmak için tercih edilir. Ayrıca, WebP dosya boyutları JPEG ve PNG dosya boyutlarından daha küçük olduğu için, web siteleri daha hızlı yüklenir ve daha az veri tüketir.

Web sitenizdeki görüntüleri Webp formatına dönüştürmek için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri manuel dönüştürme, diğeri ise otomatik dönüştürme yöntemidir.  Manuel olarak değişti görüntüleri WebP formatına dönüştürmek için Convertio, Ezgif, Cloud Convert, Aconvert gibi birçok araç bulunmaktadır. Bu işlem uzun sürebilir ve yorucu olabilir, eğer büyük bir web siteniz var ise hosting sunucunuzda gerekli konfigürasyonları yaparak otomatik dönüştürme yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca bazı CMS yazılımları için WebP desteği sağlayan eklentiler de bulunuyor. (WordPress, Opencart, Drupal vb.)

Otomatik WebP desteği için sunucu/hosting yetkilinizden bilgi alabilirsiniz.

İlgili SEO Terimleri

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.