Üst bar özel içeriği

FID (First Input Delay)

FID (First Input Delay), bir web sayfası yüklendiğinde, sayfada yer alan etkileşimli öğelerin (butonlar, bağlantılar vb.) tıklanma gibi kullanıcı etkileşimlerine verdiği yanıt süresidir. FID, bir web sayfasının kullanıcı dostu olup olmadığını ve kullanıcı deneyiminin ne kadar iyi olduğunu ölçen önemli bir metriktir.

Bir kullanıcı bir web sayfasına eriştiğinde, sayfanın tüm kaynakları indirilmeye başlar ve tıklanabilir öğeler yüklenir. Bir kullanıcı bir öğeye tıkladığında, FID, bu öğenin tıklanmasından yanıtın gerçekleşmesi arasındaki gecikmeyi ölçer.

FID metriğinin amacı, web sayfasındaki etkileşimli öğelerin kullanıcı etkileşimlerine hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağlamaktır. FID’nin ideal değeri, bir web sayfasındaki etkileşimli öğelerin kullanıcı tıklamalarına 100 milisaniyeden daha kısa bir sürede yanıt vermesidir. Ancak, 300 milisaniyeden daha uzun bir FID değeri, kullanıcılarda hantallık veya yavaşlık hissi yaratabilir ve kötü bir kullanıcı deneyimine neden olabilir.

Web geliştiricileri, web sayfalarındaki FID değerlerini iyileştirmek için JavaScript dosyalarının boyutunu azaltmak, kodlama yöntemlerini optimize etmek, tarayıcı önbelleğini kullanmak ve sunucu yanıt sürelerini azaltmak gibi teknik işlemlerle FID değerini iyileştirebilirler.

İlgili SEO Terimleri

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.