Üst bar özel içeriği

Haber Siteleri için SEO Kılavuzu

haber siteleri için seo

Trafiklerini büyük oranda arama motorlarından alan haber siteleri için SEO olmazsa olmaz büyüme kanallarından biridir. Haber Siteleri için SEO Kılavuzu ile haber siteleri için teknik seo ve editöryal seo kontrol listelerinde olması gerekenleri öğrenebilir ve sitenizde gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Teknik SEO sitenizin yapısı, kodlama standartları ve güvenliğine odaklanırken, editöryal SEO sitenizde yayınlanan içeriğin kalitesi, doğru anahtar kelime kullanımı ve güncelliği gibi faktörlere odaklanır. Bu iki SEO türünün başarılı bir şekilde uygulanması, sitenizin arama motoru sonuçları sayfasında daha fazla görünür olmasını sağlayacaktır. Ancak, SEO’nun sürekli bir çalışma olduğunu ve sonuçların hemen elde edilemeyeceğini unutmamalısınız. Uzun vadeli bir seo stratejisi ve sabır, haber sitenizin organik trafiğini artırmak için önemlidir.

Haber Siteleri için 30 Adımda  Teknik SEO

 1. Web sitenizin hızını optimize edin.
  Site hızı nasıl artırılır?
 2. Farklı içerik türlerinde sayfa açılış hızını kontrol edin ve gerekli iyileştirmeleri yapın.
 3. Sayfalarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 4. Sayfalarınızın düzgün bir şekilde indekslendiğinden emin olun.
 5. URL yapılarınızı optimize edin.
 6. Site haritası oluşturun ve Google Search Console’a yükleyin.
 7. Site içi bağlantı yapısını optimize edin.
 8. Google Analytics ve Search Console gibi araçları kullanın.
 9. Site güvenliğini sağlamak için HTTPS kullanın.
 10. Site genelinde hataları ve kırık bağlantıları düzeltin.
 11. Resimlerinizin alt etiketlerini optimize edin.
 12. Sayfa başlıklarında gerekli optimizasyonları yapın.
 13. CDN kullanarak sayfa hızınızı artırın.
 14. Web sitenizin tasarımını ve kullanıcı arayüzünü optimize edin.
 15. HTML kodlarınızın doğru bir şekilde yazıldığından emin olun.
 16. Sayfalarınızın meta açıklamalarını optimize edin.
 17. Sayfalarınızın yapısal verilerini optimize edin.
 18. Sitenizdeki görsellerin boyutlarını ve dosya türlerini optimize edin.
 19. CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize edin.
 20. Site içi arama optimizasyonu yapın.
 21. Yönlendirmelerin durumunu belirli aralıklarla kontrol edin ve web server bazında yönlendirme yapıyo
 22. Robots.txt veya meta verilerle sayfalara erişimin engellenmediğinden emin olun.
 23. Farklı cihazlarda ve web tarayıcılarında kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen unsurların olup olmadığını kontrol ederek gereken iyileştirmeleri yapın.
 24. Google News için site haritası oluşturun.
 25. Yandex Zen için özel RSS beslemesi oluşturun.
 26. Okuyucularınızın RSS okuyucular üzerinden içeriklerinizi takip edebilmesi için RSS feed’lerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun.
 27. Sitedeki Javascript ağırlığını azaltın.
 28. Sayfa yükleme süresini azaltmak için Lazy load kullanın.
 29. Kullanıcılara ve arama motorlarına daha hızlı bir site deneyimi sunmanız gerekiyorsa Server Side Rendering ve Dynamic Rendering çözümlerini kullanın.
 30. İçeriklerinizi sadece ücret ödeyen kullanıcılarınıza veya aboneleriniz görebiliyorsa ve yine de içeriğin bir kısmını herkese açık yayınlıyorsanız; sayfa içeriğinin ücretli olduğunu yapılandırılmış veri ile Google’a bildirerek, sitenizin spam sayılmasını engelleyin.

Bu teknik SEO maddeleri, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi taranmasını ve sıralama faktörlerini optimize etmenizi sağlar. Bu adımları izleyerek, web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Teknik seo maddeleri arasında sayfa üzerinde yapılması gereken meta düzenlemeler, resim optimizasyonları gibi basit işlemler özellikle evergreen içeriklerinizin olduğu sayfalarda SERP performansınız için oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında binlerce haber içeriğinde bu işlemleri yapmanız pek tabii mümkün olmayacağından, internet editörlerinizin haberleri editöryal seo’ya uygun bir şekilde girdiğinden emin olmalısınız.

Haber Siteleri için 20 Adımda Editöryal SEO

 1. İçeriklerinizi okuyucu odaklı yazın. Okuyucuların ilgisini çekecek başlıklar ve konular seçin.
 2. Anahtar kelime kullanımına dikkat edin. Başlıklarda ve içeriklerde anahtar kelime kullanın ama okutucuyu yoracak derecede abartmayın.
 3. Haberin kaynağı olun ve özgün içerikler oluşturun. Başka kaynaklardan kopyala yapıştır yapmayın ve eğer gerçekten yararlandığınız bir kaynak varsa atıfta bulunmayı ihmal etmeyin.
 4. İçeriklerinizi düzenli olarak güncelleyin. Eski haberlerinizi yeni bilgilerle tazeleyin.
 5. İçeriklerde doğru anahtar kelimeleri kullanmak için SEO yöneticinizden anahtar kelime araştırması konusunda destek alın.
 6. İçeriklerinizin konusu hakkında tam bir bilgiye sahip olun ve içeriği okuyucular için anlaşılır şekilde yazın.
 7. İçeriklerinizin uzunluğuna dikkat edin. Okuyucuların dikkatini çekecek uzunluğa sahip olması önemlidir. Kısa içerikler ile okuyucuya bilgi vermek veya bir sonuca varmasını beklemek doğru olmaz.
 8. Sayfadaki önemli bilgileri öne çıkarın. İçerikte önemli olduğunu düşündüğünüz bölümleri bold veya italik olarak belirtin.
 9. İçeriklerinizin başlıklarını doğru bir şekilde kullanın. Başlıklarınız okuyucularınızın ilgisini çekecek şekilde kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Herhangi bir haberi almak için arama motorları üzerinden sitenize gelecek olan kullanıcıların, ilk önce haber başlığını gördüğünü ve buna göre tıklayıp tıklamama kararı verdiğini unutmayın.
 10. İç bağlantıları doğru kullanın. İçeriklerinizde uygun olan diğer içeriklere mutlaka bağlantı verin.
 11. Okuyucularınızın yorumlarını yanıtlayın. Yorumlar etkileşimi artırır ve okuyucularınızın web sitenize geri dönmesini sağlar.
 12. Haberlerinizin paylaşımını kolaylaştırın. Sosyal medya ve kişisel mesajlaşma uygulamaları için paylaşım butonları ekleyin.
 13. Okuyucularınızın web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak için içeriklerinizi özlü ve anlaşılır bir şekilde yazın. Aksi halde milyonlarca trafiğe ulaşsanız bile çok yüksek bounce oranına sahip olabilirsiniz.
 14. Yazılarınıza ara başlıklar ekleyin. Bu, okuyucularınızın içeriğinizi daha kolay okumasına ve kendisini ilgilendiren bölüme geçmesine yardımcı olur.
 15. Okuyucularınızın web sitenize geri dönmesi için haberlerinizdeki ilgi çekici ayrıntıları kullanıcıları yormadan öne çıkarın. Bu, bir çok web sitesinin önemsemediği ancak haber okuyanlar için son derece önemli bir ayrıntıdır.
 16. İçeriklerde h1, h2, h3, h4 Başlık hiyerarşisini doğru kullanın.
 17. Resim dosyalarının isimleri resmin üstünde ne olduğunu anlatır nitelikte olsun ve resimlerde ALT etiket kullanımını ihmal etmeyin.
 18. Resimler, videolar ve infografikler gibi zengin medya ögelerini kullanın.
 19. Resim, video ve infografik gibi dosyaların boyutlarını optimize edin. (Eğer kullandığınız içerik yönetim sistemi otomatik sıkıştırma yapmıyorsa)
 20. Google Trends, Twitter, anewstip gibi platformları sıkı bir şekilde takip edin.

Bu 20 adımda editöryal SEO kılavuzu, haber sitesi editörleri için SEO konusunu anlaşılır bir dille anlatmak için hazırlanmıştır. İçeriklerinizi oluştururken editöryal seo kılavuzunu göz önünde bulundurarak, arama motorlarından daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Haber sitelerinde teknik seo‘yu desteklemek tek başına yeterli olmaz, editöryal seo konusunda tüm ekibi bilinçlendirmek hatta seo’nun ötesinde sosyal medya hakkında detayları öğrenmelerini sağlamak oldukça önemlidir.

Haber siteleri için SEO konusunda hem teknik hem de içerik noktasında bazı detayları sizinle paylaştık. Her ne kadar bu ve buna benzer bilgileri internetin herhangi bir yerinde bulabilecek olsanız da eğer seo ile haber sitenizde daha geniş kitlelere ulaşarak trafiğini artırmak istiyorsanız profesyonel seo danışmanlığı hizmeti sizin için büyük fayda sağlayacaktır. SEO hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi ve fiyat almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu içeriği paylaş

Yorum yapılmamış

Bu Gönderide 0 Yorum Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfa başına kaydırma butonu.